sobota, 11 października 2014

Jezioro

Jest rok 1936 wielu Polaków, Ukraińców i Rosjan, którzy byli przeciwko kolektywizacji zostaje wywiezionych, wraz z rodzinami wgłąb sowieckiej Rosji na Syberię i stepy Kazachstanu. Cale rodziny żyją w skrajnie trudnych warunkach.
step wokół Oziornoje 
                                 
Tak też powstało Oziornoje. Polacy, których tutaj zesłano w czerwcu 1936 roku. Pierwsze lato spędzili w namiotach. W ciągu kilku upalnych miesięcy musieli wybudować lepianki żeby móc przeżyć srogą kazachska zimę.
Oziornoje dzisiaj

ruiny kołchozu 


Nastała zima 1940 roku, wyjątkowo ciężka. Na przednówku nie było już nic do jedzenia i ludzie zaczęli umierać z głodu. Mieszkańcy Oziornego widzieli ratunek już tylko w Bogu, wiec modlili się o cud. 25 marca 1941 roku w dzień Zwiastowania przyszły niespodziewane, jak na ta porę roku w Kazachstanie, roztopy i utworzyły jezioro, które bardzo szybko zaroiło się nieprzeliczoną liczbą ryb.  Widmo śmierci głodowej oddaliło się od Oziornego i okolic.

Figura Matki Bożej z rybami

Wyschnięte jezioro

Owo nagle pojawienie się jeziora i ryb ludzie uznali za cud, o ktory sie modlili i przypisali go Matce Bożej. Jej kult pomimo represji ze strony komunistów przetrwał, głównie dzięki modlitwie różańcowej.
W 1990 roku mieszkańcy Oziornoje sami zaczęli budować kościół swojej Wybawicielce, zwrócili się też do Episkopatu Polski by przysłano do nich księdza. Pierwszym proboszczem w Oziornoje został ksiądz Tomasz Peta, dzisiejszy arcybiskup Archidiecezji Najwietrzniej Maryi Panny w Astanie.
Parafia powstała w Oziornoje jest pod wezwaniem Matki Bożej  Królowej Pokoju.

Statua Krolowej Pokoju w kosciele parafialnym

Kościół i dom parafialny

Historia parafii

Golgota Wschodu


Dzisiaj Oziornoje powoli wyludnia się, młodzi ociekają do większych miast, niemniej jednak to miejsce tętni życiem. W 2006 roku przybyli tu ojcowie Benedyktyni ze Szwajcarii ( byc moze dolaczy tutaj rowniez Brat z Tyńca), a rok później założyły tu swoja fundację Siostry Karmelitanki Bose z Częstochowy.
Karmel w Oziornoje
Kaplica w Karmelu

Pamiątki po zesłańcach



Od 2011 roku Oziornoje jest Narodowym Sanktuarium Kazachstanu. Od szesnastu już lat latem są tutaj organizowane spotkania młodzieży z całej Azji Środkowej. W lipcu 2014 roku został poświęcony ołtarz wieczystej adoracji Gwiazda Kazachstanu, ale to już inna historia...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz